Strona główna   Mapa strony   Wersja do druku   Kontakt  
SZUKAJ W SERWISIE
ZOBACZ
Formaty plików do pobrania

Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweski Mechanizm Finansowy 

PODSTAWOWE INFORMACJE

Środki finansowe dla Polski w postaci dwóch instrumentów pod nazwą: Mechanizm Finansowy EOG oraz Norweski Mechanizm Finansowy (potocznie znanych jako fundusze norweskie), pochodzą z trzech krajów EFTA (Europejskiego Stowarzyszenie Wolnego Handlu), będących zarazem członkami EOG (Europejskiego Obszaru  Gospodarczego), tj. Norwegii, Islandii i Liechtensteinu.

Mechanizmy Finansowe związane są z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej oraz z jednoczesnym wejściem naszego kraju do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który jest również formą integracji europejskiej. Opiera się na swobodzie przepływu ludzi, kapitału, towarów i usług.

Na mocy umów międzynarodowych Islandia, Liechtenstein i Norwegia przyznały Państwom-beneficjentom (członkom EOG, którzy przystąpili do Unii Europejskiej w 2004 r. i w 2007 r. oraz Hiszpanii, Grecji i Portugalii) wsparcie w postaci dwóch instrumentów finansowych pod nazwami Mechanizm Finansowy EOG oraz Norweski Mechanizm Finansowy. Dzięki temu, Islandia, Liechtenstein i Norwegia korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, mimo, że nie są jej członkami.

MECHANIZMY FINANSOWE 2004-2009  

W ramach Mechanizmów Finansowych na lata 2004–2009 nabory wniosków zostały już całkowicie zakończone. Obecna edycja Mechanizmów Finansowych zbliża się ku końcowi. Wiele projektów jest już zakończonych, inne dobiegają końca.

MECHANIZMY FINANSOWE 2009-2014  

10 czerwca 2011 r. podpisano Memorandum of Understanding w sprawie nowej perspektywy Mechanizmu Finansowego EOG i Memorandum of Understanding w sprawie nowej edycji Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

 

 
 
 
AKTUALNOŚCI
Ruszyła nowa strona poświęcona funduszom norweskim i EOG 2009-2014
Ruszyła nowa strona poświęcona funduszom norweskim i EOG 2009-2014

Uprzejmie informujemy, że uruchomiliśmy nową stronę poświęconą funduszom norweskim i EOG 2009-2014. Strona jest dostępna pod adresem: www.eog.gov.pl  Na stronie znajdą Państwo aktualne informacje o obszarach wsparcia nowej edycji funduszy, zasadach przyznawania dofinansowania, naborach wniosków itd. Zamieściliśmy również dane kontaktowe do operatorów, odpowiedzialnych za realizację poszczególnych programów.

26.10.2012więcej...
Wstępne wyniki konkursu na projekty z zakresu różnorodności kulturowej i artystycznej

W ramach zakończonego 15 października 2012 r. pierwszego konkursu na projekty w ramach programu Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego do operatora - Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - złożono 132 wnioski na łączną wnioskowaną kwotę dofinansowania wynoszącą 150 mln zł.

23.10.2012więcej...
Jak skutecznie korzystać z nowej puli Mechanizmów Finansowych
Jak skutecznie korzystać z nowej puli Mechanizmów Finansowych

Na kwotę 578,1 mln euro opiewa suma, jaką Polska ma do wykorzystania w ramach II edycji funduszy norweskich i EOG. Blisko połowa jest przeznaczona na projekty z zakresu ochrony środowiska, zdrowia oraz dziedzictwa kulturowego.

18.10.2012więcej...
Rozwój miast z pomocą funduszy z Norwegii
Rozwój miast z pomocą funduszy z Norwegii

- Nawet 550 tys. euro będą mogły otrzymać partnerstwa samorządowe na opracowywanie strategii rozwoju obszarów miejskich - mówił wiceminister Paweł Orłowski podczas inauguracji Programu Regionalnego: Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, która odbyła się 1 października 2012 r. w Warszawie.

02.10.2012więcej...
Zapraszamy na konferencję otwierającą Fundusze norweskie i EOG 2009-2014

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego działające jako Krajowy Punkt Kontaktowy zaprasza na konferencję otwierającą II edycję funduszy norweskich i funduszy EOG: Jak sięgnąć po fundusze z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu na środowisko, zdrowie i kulturę?. Konferencja odbędzie się 18 października 2012 r. w Warszawie.

01.10.2012więcej...
Konkurs na polsko-norweskie projekty badawcze otwarty

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jako Operator Programu Polsko-Norweska Współpraca Badawcza w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 ogłasza konkurs główny tzw. "core call" na projekty polsko-norweskie oraz konkurs w ramach Funduszu Małych Grantów  tzw. "Small Grant Scheme" na projekty badawcze realizowane przez kobiety w naukach technicznych.

18.09.2012więcej...
Nabór na ekspertów do oceny wniosków składanych przez potencjalnych Operatorów w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych

Rusza nabór ekspertów do oceny merytorycznej wniosków składanych przez potencjalnych Operatorów w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych w ramach Mechanizmów Finansowych 2009-2014. Osoby zainteresowane podjęciem współpracy przy ocenie ww. wniosków oraz spełniające stosowne kryteria mogą przesyłać swoje zgłoszenia do 21 września 2012 r.

06.08.2012więcej...
Ceremonia otwarcia programu "Polsko-Norweski Program Badawczy" w ramach nowej edycji Norweskiego Mechanizmu Finansowego

4 lipca 2012 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się uroczystość otwarcia Polsko-Norweskiego Programu Badawczego, realizowanego w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Uroczystość została zorganizowana przez Operatora Programu - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele sektora badawczego z Polski i Norwegii, reprezentanci uniwersytetów, rad naukowych, resortów - nauki i rozwoju regionalnego.

17.07.2012więcej...
Ruszył konkurs w sprawie wyboru Operatora Programu dla Funduszu dla Organizacji Pozarządowych
21 czerwca 2012 r. ruszył konkurs w sprawie wyboru Operatora Programu dla Funduszu dla Organizacji Pozarządowych w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009 - 2014, ogłoszony przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego występujące jako Krajowy Punkt Kontaktowy. Termin składania wniosków aplikacyjnych upływa 14 września 2012 r.
20.06.2012więcej...
Konferencja na temat Programu Regionalnego

W związku z wdrażaniem przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego Programu Regionalnego w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014, informujemy, że 26 czerwca 2012 r. w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego odbędzie się spotkanie informacyjne na temat uruchomienia przez Związek Miast Polskich projektu predefiniowanego „Budowanie potencjału instytucjonalnego do dostarczania usług publicznych”, wdrażanego w ramach Programu Regionalnego.

19.06.2012więcej...
Rusza nabór wniosków w ramach programu "Różnorodność w kulturze"

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, występujące jako Operator Programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego” ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie projektów.

15.06.2012więcej...
Gala wręczenia nagród w konkursach Polska Pięknieje i Eurolider 2012
Gala wręczenia nagród w konkursach Polska Pięknieje i Eurolider 2012

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego po raz piąty wyróżniło najciekawsze projekty turystyczne, powstałe dzięki unijnemu dofinansowaniu. Nagrody z rąk minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej odebrali również Euroliderzy, czyli osoby, które z pomocą Funduszy Europejskich zmieniają otaczającą ich rzeczywistość. Poznajmy tegoroczne 7 cudów Funduszy Europejskich oraz Euroliderów 2012!

23.05.2012więcej...
Konferencja „Polish-Norwegian partnership”
Konferencja „Polish-Norwegian partnership”

- Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizmy Finansowe EOG odgrywają bardzo istotną rolę w zacieśnianiu współpracy między Polską a Norwegią - powiedziała minister Elżbieta Bieńkowska podczas odbywającej się 10 maja 2012 r. w Warszawie, konferencji poświęconej polsko-norweskiemu partnerstwu. Została ona zorganizowana w związku z oficjalną wizytą Norweskiej Pary Królewskiej w Polsce, Jego Królewskiej Mości Haralda V Króla Norwegii i Jej Królewskiej Mości Królowej Sonji.

10.05.2012więcej...
Pieniądze z Norwegii na badania, kulturę i fundusz stypendialny
Pieniądze z Norwegii na badania, kulturę i fundusz stypendialny

533,51 mln euro przyznane Polsce przez Norwegię, Liechtenstein i Islandię na lata 2004-2009 pozwoliło Polsce zrealizować ponad 1400 projektów. W ramach drugiej edycji na lata 2009-2014 Polska otrzymała 578,1 mln euro. Podczas dwudniowej, oficjalnej wizyty norweskiej pary królewskiej w Polsce, Jego Królewskiej Mości Haralda V Króla Norwegii i Jej Królewskiej Mości Królowej Norwegii Sonji, 9 maja 2012 r. podpisano trzy kolejne umowy w ramach II edycji mechanizmów. Ich zakres to: różnorodność kulturowa, badania naukowe oraz fundusz stypendialny. Wartość programów to blisko 57 mln euro.

09.05.2012więcej...
Zakończył się nabór projektów w ramach Funduszu na rzecz godnej pracy i dialogu trójstronnego
22 kwietnia 2012 r. zakończono nabór wniosków w ramach programu Fundusz na rzecz godnej pracy i dialogu trójstronnego, finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
27.04.2012więcej...
Minister Elżbieta Bieńkowska w Norwegii – kolejne pieniądze z Mechanizmów Finansowych dla Polski
Minister Elżbieta Bieńkowska w Norwegii – kolejne pieniądze z Mechanizmów Finansowych dla Polski

533,51 mln euro przyznane Polsce przez Norwegię, Liechtenstein i Islandię na lata 2004-2009 pozwoliło Polsce zrealizować ponad 1400 projektów. W ramach drugiej edycji na lata 2009-2014 Polska otrzymała 578,1 mln euro. 17 kwietnia 2012 r. w Oslo zawarto umowę dotyczącą pierwszego programu, dla samorządów wdrażanego przez stronę polską w ramach II edycji. Udział w spotkaniu wzięła minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska oraz minister spraw zagranicznych Norwegii Jonas Gahr Stoere.

17.04.2012więcej...
Ostatni tydzień głosowania na EUROLIDERA
Ostatni tydzień głosowania na EUROLIDERA

Jeszcze tylko przez tydzień - do 20 kwietnia 2012 r. - można oddać głos na swojego kandydata w konkursie EUROLIDER 2012. W głosowaniu internetowym  można poprzeć tylko jednego spośród nominowanych do nagrody kandydatów, których sylwetki opisano na stronie  www.eurolider.gov.pl Strona otwiera się w nowym oknie

13.04.2012więcej...
Konferencja podsumowująca wdrażanie Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego
Konferencja podsumowująca wdrażanie Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego

28 marca 2012 roku w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca wdrażanie Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego, zorganizowana przez operatora tego funduszu - Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Celem konferencji było przedstawienie rezultatów osiagniętych w wyniku realizacji wymian studentów, naukowców, uczniów i pracowników sektora edukacji do Norwegii, Islandii i Liechtensteinu oraz wdrażania międzyinstytucjonalnych projektów edukacyjnych.

30.03.2012więcej...
Posiedzenie Komitetu Monitorującego Mechanizmy Finansowe 2009-2014
Posiedzenie Komitetu Monitorującego Mechanizmy Finansowe 2009-2014

- W nowej edycji Mechanizmów Finansowych wzmacniamy współpracę dwustronną, stąd też partnerstwa określone są nie jak dotychczas na poziomie projektów, ale także na poziomie programów - powiedział wiceminister rozwoju regionalnego Paweł Orłowski, otwierając pierwsze posiedzenie Komitetu Monitorującego Mechanizmy Finansowe EOG  2009-2014 oraz Norweski Mechanizm Finansowy 2009-2014. Spotkanie odbyło się 27 marca 2012 roku.

28.03.2012więcej...
Zagłosuj na swojego Eurolidera i najciekawszy projekt w konkursie Polska Pięknieje!

23 marca 2012 r. ruszyły  głosowania internetowe w tegorocznych edycjach konkursów „Eurolider” i  „Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich”. Dzięki temu masz wpływ na wyniki obu konkursów! Wytypuj swojego kandydata lub najciekawszy projekt spośród Nominowanych i zagłosuj! 

23.03.2012więcej...
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12